Committees
Serving through Committees
Each year, many of our members serve through committee work. New members are elected annually. If you are interested in serving on a committee, please contact the church office at 256-362-8081
Administration & Bylaws
The purpose of this committee is to consider, present and recommend Constitution and Bylaw changes to the church and to see that all the official documents of the church including the constitution, bylaws, policies, procedures and manuals of operation are kept up to date following action taken by the church in conference.
Serving for 2017-2018 year:
Don Thrower, Carter Floyd, Ricky Barber (VC), Jenifer Peters (Sec), Wendy Westerhouse (C), Ray Robbins
Audio/Visual/Media Services Committee
The Audio/Visual/Media Services Committee is responsible for the operation and maintenance of audio/visual media services equipment used in the programs and services of the church.
Serving for 2017 - 2018 year:
John Locklin, Jr, Joe Adams, Walter Burt, Keith Purinton
Baptismal Committee
The Baptismal Committee assists the Pastor and baptismal candidates before, during, and after scheduled baptismal services.
Serving for 2017-2018 year:
M/M Clark Carpenter; M/M Chris Campbell; M/M Tommy Capps
Building/Grounds Committee
The Building and Grounds Committee assumes responsibility for the operation, maintenance, repair, protection, and use of the buildings, operating facilities and attached equipment including heating, cooling and lighting. In addition, this committee is responsible for the landscaping and maintenance of the grounds and parking lots of the church property.
Serving for 2017-2018 year:
Mike Burgess (VC), Tommy Capps, Peggy King (Sec), Bill Germany, Jason Peters, Julian Newman (C)
Children’s/Preschool Committee
The Children’s/Preschool Committee serves as an advisory committee to the Director of Children’s Activities in helping plan events, activities and special projects for all children in the church as well as their parents. Said events, projects and activities should strengthen both at home and church.
Serving for 2017-2018 year:
Mary Ann Crowe, Betty Street, Nancy Campbell, Andrea Montgomery (VC), Ginger Hackney, Jenifer Peters (Sec), Judy Gaither, Mandy Armbrester (C), Chesley Smith
Chrismon Tree Committee
The Chrismon Tree Committee erects, decorates, and stores the Chrismon tree and decorates the church for the Christmas season each year.
Serving for 2017-2018 year:
Reba Stewart (C), Patsy Hubbard (Sec), Rita Moore, Linda Harrison (VC), Terry King, Ginger Hackney
Christian Thoughtfulness
This committee plans and manages teas, receptions, and social activities at the request of the church. The committee is responsible for special recognition of the staff and membership for extraordinary service.
Serving for 2017-2018 year:
Rona Preuitt, Judy Horton (VC), Ramona Bonner (Sec), Tracey Barber, Janis Newman, Jean Larry (C), Heather Klotz, Jenifer Peters, Jo Ellen Williams
Committee on Committees
The Committee on Committees selects, enlists, and nominates qualified persons to serve on church committees.
Serving for 2017-2018 year:
Jean Larry, Crawford Nelson (C), Dorothy Parker, Chesley Smith (VC), Andrea Montgomery, Carolyn Hill (Sec)
Counting Committee
The Counting Committee assists the office manager in accurately counting all funds received by the church and deposits them into the appropriate accounts and banks.
Serving for 2017-2018 year:
Linda Rodgers (C), Crawford Nelson, Mary Sue Gaines, Arlene Pruet, Jeanette Wiggins (Sec), Heather Klotz VC, Dixie Schrier
Deaf Ministry Committee
Serving for 2017-2018 year:
Wendy Westerhouse, Terry King, Jan Floyd, Andrea Montgomery, Kathy Capps, Chesley Smith
Evangelism/Outreach Committee
The Evangelism/Outreach Committee counsels with and assists the Pastor and staff in planning for revivals and evangelistic ministry for our church and communicates the Church’s ministry to church members, prospects and the surrounding community.
Serving for 2017-2018 year:
Jan Floyd, Walter Burt, Jerry Bonner, Carolyn Hill (C), Linda Harrison (Sec), Andrea Montgomery VC
Food Service Committee
The Food Service Committee formulates and recommends to the church, policies outlining the proper use of food service facilities, communicates approved food service policies, evaluates and reports to the church as appropriate the services to best meet church program needs.
Serving for 2017-2018 year:
Judy Horton, Ramona Bonner, Sue Ellen Robinson (VC), David Livingston, Jean Larry, Tracey Barber, Richard Barber, Jerry Bonner, Harry Embry
Lord’s Supper Committee
The Lord’s Supper Committee prepares for serving the Lord’s Supper and cleaning up afterwards.
Serving for 2017-2018 year:
Jeanette Wiggins, Amanda Fuller, Linda Nelson, Crawford Nelson, Judy Mock (C), Reba Stewart, Florence Kaylor
Media Library Staff
The Media Library Staff provide and promote the use of wholesome media and resources for reading, training and spiritual growth.
Serving for 2016-2017 year:
Jenni Griffin, Amy Locklin, Shelley Adams
Personnel Committee
The Personnel Committee assists the church in matters related to administration of employed personnel.
Serving for 2017-2018 year:
Sue Robbins (Sec), David Street, Ken Allen, Dell Hill (C), Don Hackney, Jerryl Gaither (VC)
Senior Adult Committee
The Senior Adult Committee works with the pastor and church staff in keeping the senior adults of the church organized and involved in church-related activities.
Serving for 2017-2018 year:
Dorothy Parker, Mary Chappell (Sec), Jeannette Wiggins, Amanda Fuller, Cora Williamson (VC), Judy Williams (C)
Special Ministries Committee
The Special Needs Committee coordinates the church’s ministry to the special needs population.
Serving for 2017-2018 year:
Darlo Hartdegen (Sec), Judy Williams, Kathy Capps (C), Jo Ellen Williams VC, Kay Gurley
Stewardship Committee
The Stewardship Committee organizes and supervises the budget, handling and safeguarding of moneys, records, and bookkeeping procedures. The committee is responsible for maintaining the proper insurance coverage on all church property and bond coverage on all persons who handle money.
Serving for 2017-2018 year:
Chris Campbell (VC), Guy Kaylor, Jim Preuitt, Jimmy Horton, Tony Haynes, Bernie Davis (C), Neal Rodgers, Stan Hartdegen (Sec), John Locklin
Teller Committee
The Teller Committee is responsible for counting the ballots in all elections except in Deacon election.
Serving for 2017-2018 year:
Amy Locklin, Linda Rodgers (C), Reba Stewart, Linda Nelson, Peggy King (VC), Julian Newman
Van Committee
The Van Committee supervises the use of the church vans.
Serving for 2017-2018 year:
Randall Stewart (C), Bernie Davis, Hugh Wiggins (VC), Joe Adams, Jerryl Gaither
Weekday Education Committee
The Weekday Education Committee helps to plan, coordinate, advise, oversee, and support the weekday activities of the Child Development Center.
Serving for 2017-2018 year:
John Locklin, Sue Robbins (VC), Jenni Griffin, Cora Williamson (Sec), Judy Gaither, Mandy Armbrester
Youth Ministry Committee
The Youth Ministry Committee studies the needs of youth and their parents and serves as an advisory panel to the Minister of Youth in identifying, planning, developing, coordinating and implementing programs and activities to meet these needs.
Serving for 2017-2018 year:
Connie Fannin, Janette Weaver, Jason Peters (C)